OPĚT FILMAŘI (22.8.-28.8.2022)

Vážení vlastníci,

Od pondělí 22.8.2022 zde budeme opět mít filmaře, filmovat se bude jenom jeden den ve vnitrobloku a to 27.8.2022. Od pondělí 22.8. do pátku 26.8.2022 bude probíhat příprava, tzn. zejména stavba polního oltáře na terase na garážemi. 28.8.2022 bude vše odklizeno a odstraněno. V době příprav a natáčení budou jejich vozidla využívat i park na jižní straně našich domů.
Na uvedený termín 27.8.2022 mají filmaři od MČ Praha 10 vyřízen zábor parkoviště v ulici Uzbecká.
Výnos ze smlouvy z filmaři bude opět příjmem vlastníků a bude jim rozdělen v rámci vyúčtování služeb za rok 2022.

Komentáře

1 | Martina Soukupová Crkvová @ | 26.8.2022Pá16:47

Nesouhlas

Dobrý den,

nejde tuto akci přeslechnout. Jelikož se nás týká a nikdo se neptal na názor (?), dovolím si nesouhlasit aspoň takto.
Chápu, že sousedi jsou na dovolené, mnozí mají okna na druhou stranu, tak je jim to jedno, ale jsou i tací, kteří jsou doma a třeba pracují. Nebo by rádi byli doma, ale raději jedou jinam, aby nebyli celý den v kraválu.
Píšete, že filmovat ve vnitrobloku se bude jen 27.8. To je bezva, ale od pondělka filmaři budují dekorace, bivakují v parku a vše provází nemalý hluk, který se nese do bytů.
Ve čtvrtek začali budovat na střeše garáží. Té střeše, kterou už i tak teče a hluk byl od rána. Kolem 22h sice ustal, ale po půlnoci dole provozovali cosi, o čem se asi domnívali, že neruší. Na straně vnitrobloku se jakýkoli zvuk opravdu hodně rozléhá. Musela jsem zavřít okna, později je zase otevřít kvůli horku. Ráno opět začali budovat a vše se děje před avizovaným jedním dnem filmování.
Výnos ze smlouvy je skvělý, ale za těch pár korun mi toto nestojí. Kdyby se opravdu jednalo o den a výjimečně, dalo by se to brát.
Pominu, že mi nepřipadá moudré nechat zatížit střechu, která je problematická, třeba to nemá vliv. Ale celodenní hluk se mě týká a omezuje mě. Bylo by fajn, kdyby se bral ohled na to, že se to děje mezi obytnými domy. Jestli je nutné filmaře hostit, uzavírejte smlouvu v zimě. Nejspíš se jim to nebude líbit, ale mně se nelíbí, že musím v létě zavírat okna nebo trpět hlukem, případně jít raději pryč.

Martina Soukupová Crkvová

reagovat

2 | v.zasadil | 27.8.2022So8:12

Nesouhlas

K pronájmu společných částí domu je výbor dle stanov SVJ oprávněn. Pronajímá je už od vzniku SVJ a meziročně tržby z těchto pronájmů rostou (do úrovně nyní cca 1 mil Kč ročně). Příjmy od filmařů jsou podstatnou částí těchto tržeb. Neděláme to proto, že bychom museli filmaře hostit (nehostíme je), oni za ty krátkodobé pronájmy slušně platí (za aktuální akci např.140 tis.Kč).
Příjmy z pronájmů společných částí domu jak známo nejsou příjmy výboru, ale jsou to příjmy vlastníků, které jsou jim každoročně rozdělovány v rámci vyúčtování záloh za služby, spojené s bydlením.
Činíme tak dosud v dobré víře, že příjem z pronájmu alespoň trochu snižuje vlastníkům náklady bydlení a že je vlastníky vítán. Nejméně deset let se to tak i jeví.
Pokud to ale nestojí za krátkodobou újmu na komfortu bydlení a je-li to názor většiny, stačí jej potvrdit většinou hlasů na shromáždění vlastníků a výbor pronájmy neprodleně ukončí. Bude tak mít o něco méně starostí a nepříjemností.
Střecha garáží není akcí filmařů nijak ovlivněna – to je poněkud jiný příběh.

reagovat

3 | v.zasadil | 27.8.2022So12:18

filmování bude v pondělí

S ohledem na předpověď počasí na tento víkend a bouřku v pátek večer byl filmovací den přeložen na pondělí 29.8. a likvidační den na úterý 30.8. (pokud to počasí dovolí).

reagovat

4 | Hokrova @ | 27.8.2022So17:56

Teror1

Dobry den,
Musim reagovat , protoze jiz to nelze vydrzet. Plne souhlasim s pani , ktera vyjadrila nesouhlas. Lide, kteri bydli s oknami do dvora, jsou terorizovani kravalem jiz nekolik dnu. Castka, kterou obdrzi SVJ za tuhle sikanozni akci, je smesna. V dnesni dobe filmari plati uplne jine sumy za obtezovani hlukem temer tyden a navic jsou tam tak velke zasahy do porostu na strese garazi, ze pokud bude problem ze zatekanim vody do garaze, tak je to na vasem „triku“.
Opravdu, je to jiz neunosne . Nemuzete timto zpusobem nam zasahovat do zivotu . Je to teror na lidi, kteri maji okna do dvora.
A prosim o zverejneni smlouvy. Priste doporucuji dodatek o hluku.
Dekuji

reagovat

5 | v.zasadil | 27.8.2022So19:20

Teror 1

[4] Hokrova: Dobrý den, paní Hokrová,
udělal jsem zásah, aby to bylo z hlediska hluku únosné. Provoz centrály nebyl nasmlouván, proto jsem jej dnes v 18 hodin na základě stížností ukončil. Tím hlučné práce končí.
Zatékání do garáží, jak už jsem napsal výše, je jiný problém, který s touto akcí nesouvisí.

reagovat

6 | Ivana Vasilis | 28.8.2022Ne13:31

[3] v.zasadil: Dobrý den, také se musím postěžovat ohledně hluku. Je skoro neúnosné s tímto hlukem pracovat. Na víkend jsem dokonce odjela pryč, abych se dozvěděla, že filmování bude v pondělí. Nemám nic proti výdělku, taky se mě týká, jen bych uvítala dostatečné informováni předem v rámci pracovních dnů. V sobotu opravdu nemohu volat klientům, abych 3 důležité online schůzky naplánovala na jiný pracovní den. Taky chápu, že z důvodu počasí to museli posunout. Nic není problém, jen bych uvítala informaci předem. Jinak, vrátí porost do původní podoby? To asi ne. Díky, krásný den. Ivana

reagovat

7 | v.zasadil | 28.8.2022Ne13:53

Porost

Porost do původní polohy opravdu nevrátí.
Jenom připomenu, že před lety, když jste tu ještě nebydlela, se ten porost nechával vytrhat, protože se mělo za to, že jeho kořeny prorůstají betonem a poškozují izolaci stropu garáží.
Nyní byl porost z malé části vyřezán a kořeny zůstaly, takže v krátké době opět obroste.
Tahle akce se dlouho projednávala. V okamžiku, kdy padlo rozhodnutí (21.8.) výbor okamžitě informoval vlastníky.
Rozhodnutí o posunutí termínu filmování s ohledem na počasí padlo 27.8. a opět jsme okamžitě informovali.
Dříve jsme tyto informace neměli a tedy jsme ani nemohli předat je vlastníkům.
Osobně si myslím, že ten hluk nebyl tak velký, že by se v bytě nedalo jednat.

reagovat

8 | Ivana Vasilis | 28.8.2022Ne15:01

[7] v.zasadil: nic z výše napsaného nebylo proti vám. Ani nikomu jinému z výboru. Ano, by jste nám dali vědět, co se bude odehrávat. Ale oni vám dali vědět na poslední chvíli. O to tu jde, nešlo se připravit. Chápu počasí, to není problém.
Hluk je příšerný, musím zavírat okna, aby se to dalo vydržet. Porost nemůžu vědět jaký byl předtím, když tu bydlím rok a půl. Nicméně něco nějak vypadalo a teď tam to krásné vytrhali a kazí to dojem. No, ono to zase naroste, to není problém. Mě se jen jako spoluvlastniku nelíbí, že mám týden tolerovat hluk, když bydlím v úžasném baráku, kde skoro žádný hluk není. Minulý týden jsem se omlouvala klientům kvůli hluku. Kde je např.nejake oznámení od kolika do kolika budou hluční? To nám asi nedali. Nechci hnidopisit,jen vyjadřuji mírnou nespokojenost.

reagovat

9 | v.zasadil | 28.8.2022Ne15:18

Příšerný hluk

Od včerejška od 18 hodin tu žádný hluk není, tím méně příšerný. Osobně to hlídám

reagovat

10 | Ivana Vasilis | 28.8.2022Ne18:16

[9] v.zasadil: moc děkuji.

reagovat

11 | Hokrova @ | 28.8.2022Ne18:56

Pokracovani .

Dobry den,

dekuji za rychlou reakci.
Opravdu se to zlepsilo a ja jsem byla „happy“ , ale bohuzel jen do dnes odpoledne. Kdyz jsem dnes sla chodbou z baraku, vsimla jsem si , ze jiz nevyrabi elektrinu generator, nebo jak rikate „centrala“, ale elektrina se taha kabelem primo z kancelare SVJ.
Musim se priznat, ze jste me fakt „dostal“!

Tentokrat to neni polozka za desetinou carou, tak , jak jste mi vzdy odpovedel, kdyz jsem se ptala, proc plati naklady za kancelar jen rezidenti z Uzbecke 1463.
Tady jde jiz urcite o znacnou castku . Doufam, ze provoz „centraly“ bude dodatecne nasmlouvan za dodatecnou castku a take doufam , ze se zhodnoti odber vody a elektricke energie rezidentum z Uzbecke 1463.
Rada bych, aby smlouva byla zverejnena na strankach .
Dekuji.
Timto Vas chci ujistit, ze si myslim, ze je dobre vyuzivat moznosti pronajimat verejne prostory a tak si vydelat, jen je nutne zvazovat, co je unosne a co ne.

A take bych doporucila, aby se spolecne prostory oznacili jako „soukromy majetek“. Neustale, temer kazdy tyden se chodi dole pod nasimi okny nekdo natacet, fotit atd. Tyhle akce by mely byt zpoplatneny take. A vice by si meli vsimat, co se deje kolem baraku i jednotlivy clenove vyboru a kontrolni komise.

A kdyz uz jsem se rozepsala, tak prosim jeste jednou, jiz jsem o to zadala.Prosim, odstrante kose pro verejnost ! Je to jen „lakadlo“ pro ruzna individua a pak to vypada , jako v Harlemu. Konkretne vchod u Vrsovicke.
Je normalni, ze majitele si nedavaji pred sve domy odpadove kose pro verejnost!
Dekuji
Hokrova

reagovat

12 | v.zasadil | 28.8.2022Ne19:51

Pokracovani

Dobrý večer, paní Hokrová, jste velmi všímavá dáma.
Dovolím si Vám tedy sdělit, že je to opět za desetinou čárkou a přijali jsme toto řešení, abychom vyhověli Vaší (a dvou dalších dam) stížnosti výše a odstranili tak „neúnosný hluk“.
Kabel je připojen na 220 V zástrčku v kanceláři SVJ a pohání občas pracující okružní pilu o příkonu 1200 W, kterou jsme přemístili do parku.
Všechno ostatní nářadí je akumulátorové.
K tomu jsme dnes podepsali dodatek k nájemní smlouvě, ve kterém je pamatováno 30 000 Kč na prodloužení doby pronájmu (filmovat se bude až zítra) a 10 000 Kč na vícenáklady (jiné nejsou), což spotřebu el. energie mnohonásobně pokryje.
Smlouvu na stránkách (vrumo.cz) zveřejňovat nebudeme.
Podle stanov SVJ má vlastník právo do smlouvy nahlédnout.
To Vám bude umožněno na schůzi výboru 7.9. v 18 hodin.

Naše pochozí terasy jsou veřejně přístupné a tak, mimo jiné, zde není zakázáno komukoli vstoupit a třeba i fotit. Nemyslím si, že by se někdo polekal tabulky „soukromý majetek“. Nemůžeme sem zakázat přístup a nemůžeme ani zakázat, aby si zde, např. v Penny, kdokoli cokoli koupil, snědl to, vypil a pak bohužel třeba obal, nebo láhev na terase pohodil.
S tím souvisí i množství odpadků před Vršovickou. K jejich omezení jsme již přijali několik opatření, díky nimž to není ještě horší. Odpadkové koše jsme na terasy svého času instalovali na podnět jiného vlastníka.

reagovat

13 | v.zasadil | 29.8.2022Po10:00

Nesouhlas, Teror1, Pokracovaní

Dobrý den, dámy,
dnes filmaři přistavili mobilní, avšak nehlučný zdroj 180 kVA, takže ani šňůra 220V do kanceláře SVJ není potřebná.
Pokud ještě vnímáte nějaký (příšerný) hluk, tak je to dusadlo, které se používá na opravě křižovatky u JV rohu parku (to nemá s filmem nic společného, jsou to silničáři).

Dnes se bude filmovat do cca 02.00 a pak hned započne úklid. Produkce bude dbát na to, aby to proběhlo pokud možno tiše. Dovolím si to dozorovat.

[12] v.zasadil:

reagovat

14 | Knorová | 29.8.2022Po13:32

Dobrý den, na hluk si stěžovat nechci, nicméně jen ze zvědavosti se zeptám, víte, co se zde natáčí, kde máme tuto scénu očekávat? Děkuji moc

reagovat

15 | v.zasadil | 29.8.2022Po15:42

film Amerikánka

Dobrý den, natáčí se film o názvu „Amerikánka“. Je to česká produkce.
Zde je záznam divadelního představení Amerikánka:
https://vimeo.com/…4/8854a5c31d

reagovat

16 | Martina | 29.8.2022Po17:13

Poděkování výboru

Dobrý den,
neztotožňuji se s připomínkami a nesouhlasem vlastníků (nájemníku) bytových jednotek SVJ VRUMO, týkajících se krátkodobému pronajímání venkovních společných prostor „filmařům“. Pokud pro někoho je částka 1 mil korun českých, kterou SVJ VRUMO obdrží průměrně ročně za pronájem zanedbatelná, zřejmě má dostatek finančních prostředků, aby si koupil vilu na Hanspulce a nebydlel ve Vršovicích. V bytových jednotkách průběžně po celé roky probíhají rekonstrukce, vrtání, bouchání je i o sobotách a nedělích až do 22.00 hod., a nikdo za toto rušení nezaplatí ani korunu. Finanční přínos za pronájem je pro SVJ VRUMO významný, doporučuji výboru v pronajímaní pokračovat a tímto i děkuji členům výboru za dobrou práci.
Stěžovatelům na hluk doporučuji, aby se psychicky začali připravovat až se začne předělávat továrna Koh-i-noor na byty.

reagovat

17 | v.zasadil | 29.8.2022Po19:00

Poděkování výboru

Moc Vám děkuji, promluvila jste rozumně.
Osobně si myslím, že tak nějak to i je. Výbor ty pronájmy dělá v dobré vůli ve prospěch vlastníků – ne proto, aby jim ztrpčoval život. I když s tím máme starosti a nepříjemnosti navíc.
Pravda, jeden milion, rozdělený cca 340 vlastníkům, nedělá žádnou závratnou částku, ale jsou tu lidé, zejména ti starší a třeba už i osamělí, pro které to zas až tak zanedbatelné není.

reagovat

18 | Ivana Vasilis | 29.8.2022Po20:26

[16] Martina: Nevím, kde jste vzala, že jsem např.ja proti pronájmu. Jen jsem se stěžovala, že o něčem nevíme dlouho dopředu a vůbec to nebyla stížnost na výbor, ale na filmaře.Jinak jako každý vlastník (doufám) mám radost z příjmu. Dnesy když točili a ubtoho řvalo, měla jsem schůzku a vyrušovalo mě to. A s tím jsem nepočítala. Vědět to dříve, nějak to pořeším. O tom to je, o včasné komunikaci že strany filmařů. Jinak výboru samozřejmě za každý úspěch je třeba gratulovat, je to nevděčná práce. I za mě děkuji.

reagovat

19 | Prušová | 29.8.2022Po21:42

Dobrý večer, dovolím si taktéž reagovat na časté filmování ve vnitrobloku. Samozřejmě jsem ráda za tyto pronájmy, které znamenají alespoň nějaký finanční přínos, ale rovněž jsou situace, kdy je chování filmařů, co se hlučnosti týče, naprosto neomluvitelné. Jako vlastník bytové jednotky, která má okna do vnitrobloku, mohu potvrdit, že jakykoliv hluk je zde hodně slyšet. K současnému filmování nemám v podstatě výhrady, neboť přes den se to nějak dá vydržet a v pozdních večerních hodinách už hluk není. To bohužel nemohu říci o předešlém filmaření. Obrovský kravál tady dělali ještě o půlnoci, dokud na ně sousedé po půlnoci už nekřičeli z oken aby byli ticho. Toto se odehrávalo v pracovní dny. Já sama vstávám často velice brzy do práce a tehdy odcházeli po stížnostech sousedů až před půl 1 ráno. Takové narušování nočního klidu ještě v pracovní dny mi přijde přinejmenším bezohledné. Kromě křiku (doslova) ještě stříkali vodu do oken, čímž jsem byla nucena mít je po celou dobu zavřená (toto se dělo bez předchozího varování, takže první várku vody jsem měla přímo v bytě na zdi). Na těchto stránkách přitom byla informace, že nemají být používány efekty. To budoucna bych tedy ocenila, aby byl dodržován noční klid a v případě nočního natáčení, aby udržovali hluk na minimum, neřvali po sobě, s prominutím, jak báby na tržišti a respektovali tak klid vlastníků. Děkuji a přeji hezký zbytek večera, Prušová

reagovat

20 | v.zasadil | 29.8.2022Po23:32

Dobrou noc

Dobrou noc, milé dámy. myslím, že dnes se žádné excesy neděly a dít nebudou. Tak Vám přeji dobrou noc a klidné sny až do rána. Budu nad tím venku bdít a doufám, že to vydržím až do konce. Ráno vstávám také ve 4.45 do práce.

reagovat

21 | v.zasadil | 30.8.2022Út5:39

Dobré ráno

[20] v.zasadil: Dobré ráno dámy a děkuji za včerejší společnost na webu. Nezaznamenal jsem již večer žádné příkoří vlastníkům, bydlícím v bytech, otočených do vnitrobloku. Elektrocentrálu jsme dali do parkoviště na Uzbeckou, aby si také tamní něco málo užili. V 01.53 v tichosti odjíždělo poslední auto, zůstal jenom hlídač.
Teď je ráno, 5,32, tak v tichosti šup znovu do práce. Tedy alespoň já určitě. Dnes bude probíhat demontáž polního oltáře a úklid, dohlížet
na to bude domovní služba pan Konigsbauer.

reagovat

22 | Prušová | 30.8.2022Út11:00

Vážený pane Zasadile, nevím, zda je nutný takovýto arogantní tón. Slušně jsem Vás požádala o zajištění nočního klidu při nasmlouvávání budoucích podobných akcí, což osobně nepovažuji za nějaký prohřešek. Koneckonců je to slušnost opatřená zákonem (noční klid od 22hod). Včera byl opravdu v noci klid za jehož zajištění děkuji. Prušová

reagovat

23 | v.zasadil | 30.8.2022Út19:16

Arogantní tón

Nevím, o jakém arogantním tónu je řeč. V diskuzi výše padala (nikoli ode mně) označení jako teror apod. Sklízel jsem výše nesouhlas a výtky. Tak jsem se choval, myslím adekvátně, konal jsem, aby vlastníci pokud možno tolik netrpěli a vyjadřoval jsem se přitom i dostatečně uctivě.
Ze včerejška na dnešek jsem spal méně než tři hodiny a jsem dnes takříkajíc na šrot. Ale je mi to ctí a jsem rád, že všechna ta příkoří byla snad výsledně únosná.
Natáčení zpravidla probíhá i v noci a nejsem si jist, zda noční klid od 22 hodin je vůbec při něm možno dodržet (záleží, jaké kdo má požadavky), jak moc jsme nebo nejsme tolerantní a jak moc nám to stojí, nebo nestojí za to strpět v důsledku filmování oproti danému inkasu (které je směšné?) nějakou občasnou újmu na obvyklém standardu našeho bydlení.
Určitě zde výbor nebude připouštět filmování proti (většinové) vůli vlastníků.

reagovat

24 | v.zasadil | 31.8.2022St18:29

Uklid terasy po filmování hotov

[23] v.zasadil: Úklid terasy po filmování je hotov. mělké rýhy po roznášecích pražcích jsou zasypány zeminou a osety travním semenem. Terasa je zametena.

Nyní bude pokračovat naše úklidová firma, přistřihne přerostlé tuje a poseče záhon. Je to již normální údržba, nikoli úklid po filmařích

reagovat

25 | Martina Soukupová Crkvová @ | 1.9.2022Čt12:49

Nesouhlas

[24] v.zasadil: Dobrý den,
jsem ráda, že sousedé vyjádřili názory. Samozřejmě je rozdíl ve vnímání podle toho, kam má kdo okna, mně je také celkem jedno, jaký hluk probíhá na straně do ulice-neslyším to. Asi by i to stálo za zamyšlení.
Nebudu dále rozebírat, že se den filmování opět protáhl. Důležité je, že téměř týden trvala příprava a stavění a následné bourání. Možná samotné filmování je nejméně hlučný proces, i když v pondělí tam kdosi řval jak magor.
A ano, byla bych pro hlasování, pokud má jít o akce, které týden obtěžují obyvatele několika domů.
Jak to přesně je s výnosem nevím, ale za rok 21 jsme měli, jeden vlastník, příjem ze všech pronájmů 3.043 Kč. Kolik z toho je kompenzace za nepřetržitý kravál pod okny, po rozdělení částky vlastníkům? Souhrnně to jistě není směšná částka, po rozdělení a uvědomění si, co komu filmování přineslo, už ano.

reagovat

26 | Oktábec Garáže-družstvo @ | 12.9.2022Po11:47

Filmování

V rámci „filmování“ byla na střeše /terase/ garáží byla vystavěna nepřehlédnutelná stavba kulis sahající do výšky, odhadem osmi metrů. Po sobotním dešti (25.8.) došlo k mohutnému zatečení do garáží, se škodou cca 250 tis. Důvodná příčina; velkoplošná stěna kulis, změnila odtokové poměry střechy a tato tlaková voda v mezeře mezi dlažbou a izolací je pro rovnou střechu našeho typu fatální. K zatečení došlo na jižní straně garáží v místech, kde byla pata kulis. K tomu ještě tlak na panely, váha dekorace, nebyla zanedbatelná, odvoz materiálu (4 nákladní auta + 3 kontejnery) a byla umístěna mimo osu střechy. Nebyl zajištěn posudek statika!
Do základů uvedené stavby byl navezen toxický odpad (asi dvacet vyřazený pražců) V případě, že se použité pražce stanou odpadem, jde o odpad nebezpečný s nebezpečnou vlastností karcinogenita. Dle Katalogu odpadů se řadí do kategorie jako „sklo, plasty a dřevo obsahující nebezpečné látky nebo nebezpečnými látkami znečištěné“, katalogové číslo odpadu 17 02 04*. S odpadem je nutné nakládat podle Zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech,

reagovat

27 | Tomáš Jirman | 13.9.2022Út18:15

[26] Oktábec Garáže-družstvo:
Dobrý den, pane Oktábče,
pokusím se vyjádřit k Vašim připomínkám. Poslední zatečení do garáží nemá žádnou souvislost s filmováním. Příčiny jsou celkem jasné, silný přívalový déšť, který ze záhonu nedokázali odvést obnovené boční chrliče. To v jakém stavu je záhon a kde je problém, myslím že již máme celkem zmapováno. Byly provedeny boční chrliče, které věc z dlouhodobějšího hlediska řeší. Vzhledem ke své velikosti a rozmístění však nezvládnou velké přívalové deště. Řešením je provést nové vpusti v ploše záhonu, které budou pod stropem napojeny do dešťové kanalizace. Toto s Vámi před časem komunikoval pan Zasadil. Toto řešení jste odmítl a požadujete kompletní opravu záhonu. Tato oprava je řádově za 5–10 mil Kč, upřímně nyní nemá SVJ na tuto investici prostředky. Nehledě na to, že v rámci SVJ zde máme i další problémy, které je nutné řešit. Pokud budete mít zájem o probrání levnější varianty, kterou jste odmítl, tak ji můžeme společně probrat. Pokud trváte na kompletní opravě, je nutné na ní našetřit a nechat schválit shromážděním.
K zatížení a posudku na které narážíte asi pouze toto – zatížení kulis nepřekračovalo návrhové užitné zatížení, takže posudek nebyl potřeba.

S pozdravem a přáním pěkného dne
Tomáš Jirman

reagovat

28 | Oktábec Garáže-družstvo @ | 19.9.2022Po18:20

voda

Pane Jirmane,
již zde byl přívalový déšť, dokonce dvoudenní, pan Ing. Zasadil poctivě obešel všechny objekty včetně garáží, a zpracoval podrobný „ Zápis o stavu v domech po deštích 24.-25. 6. 2022,“ až na nějaké fleky (např lampa veřej. osvětlení v JV straně, kterou nikdo nedokáže utěsnit?) bylo vše OK.
Je zvláštní, že tento dokument neznáte, ale mohu zaslat. Tentokrát jeden den, a garáže jsou vylité, jo náhodou na terase stojí obrovský vlnolam, podle Vás náhoda, ale hraničící s jistotou. Neznám jediný případ, kdy si někdo, kdo je plně při smyslech stavěl na střechu nějakou překážku, natož na rovnou.
Ale můžeme tento infantilní nápad realizovat i na ostatní naše střechy. Byly provedeny boční chrliče, které věc z dlouhodobějšího hlediska řeší. Dále uvádíte „Vzhledem ke své velikosti a rozmístění však nezvládnou velké přívalové deště, samozřejmě že nezvládnou, bylo jich tam původně daleko více, a po celém obvodu, na požádání zašlu foto. Původní chrliče někdo při rekonstrukci střechy v roce 2017 zadělal a pět let se voda valila do garáží, až jsem firmu přemluvil k odvrtání alespoň těch šesti, a odhadem vyteklo 23m2 vody. Navrhované řešení, nové vpusti, které budou pod stropem napojeny do dešťové kanalizace, dobré, máte vyřešenu filtraci, která zabrání zanešení této kanalizace bahnem?
Úplné odizolování záhonu nežádám, to by vznikla nádrž se zkaženou vodou, dle seriálu PAT a MAT.
V případě kompletního řešení záhonu není myšleno vykopání, odvoz zeminy za drahé peníze, ale odvrtání dalších otvorů alespoň v přibližném množství, jak to bylo původně. Tady nejde o to kdo z nás má pravdu, nebo ne, ale o důvěru v projektanta, který navrhnul a realizoval naše „soudomí“ a myslím si, že na dobu vzniku kvalitně. Ještě nerozumím tomu, proč na jedné straně prosazujete třídění odpadu u popelnic, s tím souhlasím, a toxický odpad (pražce) uložený do záhonu s Vámi nic nedělají. To je schizofrenické počínání ne? Mohu Vám zaslat vyjádření ČIŽP podepsané RNDr. Oldřichem Jarolímem na tento jedovatý odpad.
Oceňuji snahu o přivýdělek pro SVJ, ale nesmí nikoho poškozovat, ale, například reklamní plocha na JV straně obvodové zdi garáží je ideální a reklama nikoho neruší.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Oktábec – garáže

reagovat

29 | v.zasadil | 20.9.2022Út23:08

voda v garážích

[28] Oktábec Garáže-družstvo: Vážený pane předsedo představenstva,
ve svých vyjádřeních na tomto webu jsem se dlouho snažil být uvážlivý a zdrženlivý, nicméně otevíráte-li zde bezbřehou veřejnou diskuzi, máte ji mít.

 1. Dešti 24–25.6. u nás skončilo dlouhé, extrémně suché počasí, které zde lokálně trvalo od r..2021, jinak v celé ČR několik posledních let.(viz např. ČHMÚ 16.6.2021, https://www.chmi.cz/) Proto jsem obešel domy vč. garáží a zpracoval jsem jsem zprávu k aktuální situaci pro potřeby výboru SVJ, kterou výše citujete. Dal jsem ji tehdy k dispozici pro info i jednomu členu představenstva družstva garáží. Necitujete ji však výše správně a ve správných souvislostech.
 2. Zabývám se zatékáním do garáží dlouhodobě a mám i řadu jiných užitečných poznatků, dokumentovaných písemně i graficky. Aniž bych zabíhal do podrobností, mohu konstatovat, že do garáží nárazově zatéká dlouhodobě, v podstatě vždy ve stejných místech a v míře, úměrné aktuálnímu přísunu vody do záhonu.

Mechanizmus je tento:

 1. Je-li zemina záhonu dostatečně vyprahlá, dokáže zadržet ijeden, nebo i dva přívalové deště, jako tomu bylo 24–25.6.22.
 2. Jsou-li však deště trvalé, jako to bylo např.na přelomu let 2020–21, zemina se vodou přesytí a voda se v záhonu akumuluje. Poté, co její úroveň dosáhne dělící roviny mezi základem a nadstavbou zídky, ohraničující záhon, proniká voda dělící rovinou do okolí záhonu pod novou izolaci, která je pod okolní dlažbou na podložkách a dále zatéká do garáží. Potvrzením jsou mapy na stropě a na podlaze garáží (které jsem opakovaně zaznamenával)
 1. Začíná se ale ukazovat, že také izolace v ploše pod záhonem je na konci životnosti a zatékání se objevuje i pod záhonem, zejména v jeho SZ části.

Tzn. izolace pod záhonem je dožilá a není pochyb o tom, že nadbytek vody za všech okolností nezadrží.

 1. **Možná řešení jsou dvě. **
 1. Svést vodu pod strop garáží a dále ji odvést do městské kanalizace. Drenážní potrubí by bylo nutno čistit a možná vybavit i lapači sedimentující zeminy z odváděné vody.
 2. Obnovit izolaci pod zeminou záhonu. To je dražší řešení, náklady odhadujeme na 5–8 mil.Kč.
 1. Proč to tedy neuděláme? Protože ve FO není dostatek peněz a protože máme na starosti i jiné problémy, ohrožující podmínky bydlení v našich domech (viz aktuální zápisy ze schůzí výboru SVJ)
 2. Proč není ve FO dostatek peněz? protože příspěvek vlastníků do FO je 30 Kč/m2/měs. a to pro trvalou kvalitní údržbu a vylepšování areálu našeho SVJ nepostačuje.
 3. A proč je příspěvek do FO jen 30 Kč/m2/měs?
 1. protože v r.2014 si představenstvo družstva (pp.Okrábec a Nymš) vymohlo snížení ze 40 na 30 Kč s odůvodněním, že 40 Kč je pro družstvo likvidační.
 2. Protože jsme na to přistoupili a shromáždění vlastníků to schválilo.
 3. Nejde o to, kolik do FO platí družstvo garáže. Jde o to, kolik platí do FO všichni vlastníci společně (přispívat musí všichni stejně, nyní tedy 30 Kč/m2/měs).

Roční příjem FO našeho SVJ tak klesl ze cca 13 mil Kč/rok na cca 10 mil Kč/rok. Za léta 2015–2022 včetně tak FO přišel o cca 8*3 = 24 mil.Kč. A to je podstatné.

 1. Protože hrozilo, že ani s úvěrem 10 mil.Kč nedokážeme provést projekt EPS a revitalizace společných částí všech našich domů, navrhli jsme v r.2019 shro­máždění vlastníků zvýšit pro následující 3 roky příspěvek do FO na 35 Kč/m2/měs. Nebyla ještě dnešní inflace a zdražování a bylo to reálné a bydlícími vlastníky akceptované. Avšak hlasy družstva garáže a MČ P10 to nebylo schváleno. Rekonstrukci čp.1462 jsme o rok odložili, našetřili potřebné prostředky a v r.2021 dokončili.
 2. Dále už můžeme v podstatě dělat jen havárie v obytných prostorách našich domů, pokud na to budou prostředky v FO stačit
 1. Přesto je v Plánu oprav na rok 2023–4 plánována revitalizace průjezdu za 5 mil.Kč. Není to havárie.

Pokud to Družstvo garáže navrhne a shromáždění vlastníků schválí, může být tento úkol odložen a tyto prostředky mohou být věnovány na další opravu střechy garáží.

 1. Vše ostatní, pane předsedo představenstva, co uvádíte výše, není podstatné, případně ani pravdivé.

Pokud mi zašlete foto daleko většího množství chrličů (viz výše), budu vděčen.
Pokud neznáte jediný případ, kdy si někdo, kdo je plně při smyslech stavěl na střechu nějakou překážku, natož na rovnou – tak se prosím podívejte na střechu kteréhokoli z našich domů.

 1. Na možnost opakovaného zatečení do garáží jste byl v minulosti několikrát upozorněn, avšak bez odezvy.

Pokud to tedy družstvo garáže shromáždění vlastníků navrhne a shromáždění schválí, může být oprava průjezdu v plánu oprav na r.2023 odložena ve prospěch záhonu nad garážemi.
Do té doby může představenstvo garáží zajišťovat ochranu ohrožených aut při zatečení např. plachtami a poskytnout přiměřenou slevu z pronájmu ohrožených stání (zejména č. 8119, 8118, 8117, 8114, 8111, 8110, 8109, 8154, 8155, 8156, 8176, 8099, 8098, 8096, 8095).

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.