VŠEDNÍ PŘÍBĚH – JEDEN Z MNOHÝCH

Neděle 28.4.2013, 8,57 hod.
Před mříží u popelnic (Uzbecká) stojí zaparkovaná „maxi“dodávka Ford SPZ 3AB 5760. Mezi ní a domem je napěchované popelářské auto, po každé straně má tak 5 cm. Popeláři vyprošťují popelnice a manipulují je k svému autu. Jde to s obtížemi, ale jde to. Kupodivu ani nenadávají, jsou asi zvyklí na leccos. Jejich řidič je machr, má to v ruce. A tak nedošlo ani k žádné škodě. Popeláři odjíždějí.

Docela nedávno se to tak ale docela nepovedlo – na stejném místě popeláři citelně „ometli“ jedno jiné rozměrnější auto zde parkující. Byl z toho problém pro všechny zúčastněné a řešila ho Policie ČR.

Dveře do domu Uzb 1463 jsou otevřené dokořán, raménko zavírače je „odborně“ vysazeno. Inu, šikovnost nejsou žádné čáry. Asi po 15 minutách přijíždějí z domu dva pánové s růdlem a vezou skříň. Ptám se, zda dodávka je jejich. „Ano“. Představím se jménem a funkcí ve výboru SVJ, omluvím se, že obtěžuji a připomínám, že jejich dodávka právě způsobila problém popelářům.

Pán opáčí „to jsem jediný, kdo se tu stěhuje?“ Vysvětluji, proč také není úžasné, že dveře do domu zůstávají bez dozoru dokořán otevřené. Požádal jsem o sdělení jeho jména. „To vám neřeknu“, zněla odpověď. Odcházejí pro druhou várku, ale dveře za sebou již zavírají. Jméno jsem se tedy nedověděl, nicméně vím, který byt v 8NP Uzbecká 1463 se stěhoval.

V 10.30 se jdu podívat znovu. Dodávka je pryč a dveře do domu jsou zavřené. Přesto je kontroluji. Raménko zavírače je vsazeno zpět do lišty shora na dveřích, ale jak jinak, mimo kluzný kámen, do kterého správně patří.

Takhle se podařilo již dříve zničit lištu na dveřích v 0NP na Moskevské.

Nasadil jsem raménko tak, jak má být a bylo hotovo. Vlastně se vůbec nic nestalo, bylo to v pohodě, ani jsem nemusel na šití hlavy, jako o velikonocích.

Mimo to je hlášeno ještě vykopnutí dveří od NP na Vršovické 1462 a vykopnutí skla ve dveřích mezi popelnicemi a výtahy na Vršovické 1461. Nic zvláštního, takový „normální“ víkend. Jeden z mnohých …

Na sanaci následků vandalizmu jsme v roce 2012 vynaložili 406 326 Kč. V domech se vykrádají sklepy, krade se požární vybavení, ničí se výtahy, zámky a dveře, zdi nám zdobí sprejeři. Přitom nikdy nikdo nikoho neviděl. Umím si představit co s tím, ale stojí to peníze …

Komentáře

1 | Ivo Novák | 30.4.2013Út8:29

Souhlasím se slovy předsedy V. Zasadila. Situace kolem bezpečnosti, pořádku a toho všeho, co si lidi dovolí v našich objektech je opravdu velmi velmi povážlivá.
Chtěl jsem k jeho slovům také připojit stížnosti členů SVJ z Moskevské ulice. Již několik mi jich sdělilo, že se do prostor, zřejmě druhého patra v ulici Vršovické soustředuje příliš mnoho všelijakých individuí. Házejí si navzájem čipy z okna aby se dostali do domu, dokonce byli přichyceni jak do oken lozí pomocí spuštěného žebříku.
S touto všeobecně složitou situací, která narušuje klid a pohodu členů SVJ se bude muset určitě něco udělat. Výbor připravuje určitá bezpečnostní opatření a čím dřív budou realizovaná, tím líp.

reagovat

2 | Pavel | 30.4.2013Út10:36

Co s tím? Dovolím si pár dílčích postřehů.

  • Předně to chce myslet při budoucích investicích na to, aby stavebně technické úpravy, zařízení atd. byly blbě zničitelné, těžko ukradnutelné, snadno opravitelné atd. Předpokládám, že to snad Výbor takto řeší při zadání parametrů brzké rekonstrukce 0. a 1. patra a bude řešit i při budoucích rekonstrukcích společných částí vyšších pater.
  • U vchodů bych se nebránil kamerovému systému. Samozřejmě s nastavenými pravidly provozu tak, aby to nevadilo ÚOOÚ, ale aby ani samotní vlastníci a nájemníci neměli pocit, že slouží k jejich šmírování a nadbytečné kontrole, ale toliko k jejich ochraně před hrubým vandalismem a krádežemi.
  • Nutno též dodat, že kamerový systém je sám o sobě častým terčem krádeží, proto by měl být sám opravdu důkladně zabezpečen proti nim. Mojí bývalé takhle ve firmě (sídlí taky na Praze 10) kamery zloději očesali hned dvakrát. A ačkoliv se při tom zloději natočili, policie stejně nikoho nevypátrala. Je mi jasné, že ani po nikom fakticky nepátrala, zkrátka jen po pár měsících napsala usnesení o odložení věci. Ostatně i kdyby čirou náhodou někoho vypátrala, co si člověk na nějakých smažkách, které nakradené věci hned střelí do zastavárny, vezme?
  • Chce to udělat pořádné dveře i uvnitř domu. Třeba ty na Moskevské mezi výtahy a společnou chodbou pro více bytů stojí naprosto za nic a výbor od nich dává ruce pryč s knížecími radami, že vlastně mají být nezamčené či do nich mají místo SVJ investovat sami vlastníci jimi chráněných bytů. Je při tom nad slunce jasné, že právě bez nich bezpečnost a pořádek v domech našeho typu zajistit prostě nejde. U těch pořádných dveří pak nastavit důsledně přístupová práva (nehodlám teď řešit zda systémem klíčů, čipů či jejich kombinací) jen pro ty, kteří mají v dané oblasti co dělat. To samé platí o prvních a dalších dveřích ve sklepech. Pokud je takřka pro všechny na jeden klíč vstup do prvních dveří u sklepů, různých dalších dveří do sklepů i různých společných chodeb pro polovinu bytů na patrech, je to průšvih sám o sobě.
  • Životní zkušenost mi potvrzuje, že teorie rozbitých oken (http://en.wikipedia.org/…ndows_theory) platí. Ostatně to platí i se složením obyvatel, ale s tím nemá žádný výbor SVJ reálně šanci moci něco udělat, takže to tu teď neřešme. Pokud je někde něco počmárané, oprýskané, otlučené, rozbité či podobně, daleko spíše se to stane terčem dalšího vandalského útoku. To platí i o našich nemovitostech. Pokud na celkově olezlém a všude kapajícím průjezdu jsou jediné pěkně vypadající ty šedé dveře, tak je to málo. Nedávno jsem vyháněl skupinu náctiletých skejťáků od dveří z průjezdu do domu Moskevská. Dotyční tam na svých „strojích“ ničili okraje horní části rampy. Když jsem se pak podíval na to, jak to tam vypadá, skoro jsem měl dojem, že toho už nemohli příliš zkazit.

reagovat

3 | SV | 7.5.2013Út22:20

Plne souhlasim a stejne jako pana Novaka by me zajimalo, co je duvodem soustredovani cizich lidi ve Vrsovicke 1461, nebot v posledni dobe relativne casto potkavam v prizemi vchodu cizi mlade lidi, jak chodi do prvniho nebo druheho patra. V optimistickych chvilkach me napada snad jestli si tam nekdo nezridil v pronajatem ci vlastnim prostoru nejakou klubovnu, je v silach vyboru neco vice zjistit, abychom mohli byt klidnejsi?

reagovat

4 | Vladimír Zasadil | 8.5.2013St22:00

Výbor to vidí stejně a dělá kroky k tomu, aby lidé, kteří tam nebydlí tam nechodili. Zatím bez podrobností.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.